Posted by Kasia Kruk on niedziela, 2 maja 2010

Odzyskać włosy

Każdy marzy o bujnej, zdrowej czuprynie. Niestety, wiele osób ma kłopoty ze spełnieniem tego marzenia, cierpią bowiem na tzw. łysienie plackowate. Czy można z nim wygrać?

Każdego dnia tracisz ok. 100 włosów - to naturalny proces fizjologiczny. Jeśli jednak czupryna przerzedza się intensywnie, tzn. tracisz więcej niż 100 włosów dziennie i w ich miejsce nie pojawiają się nowe, jest to problem medyczny.

Włos żyje od 2 do 6 lat. W tym czasie przechodzi trzy stadia: wzrostu, zamierania (przestaje rosnąć, a jego korzeń przesuwa się w kierunku ujścia mieszka) i spoczynku (łatwo wypada, np. podczas czesania czy mycia).
Ok. 80 proc. włosów znajduje się w fazie wzrostu, a tylko 3-5 proc. w fazie spoczynku. Ale zdarza się, że cykl życia włosów zostaje zakłócony: zaczyna ich być więcej w fazie spoczynku, która w dodatku znacznie się wydłuża. Nowo wyrastające włosy są słabsze i szybciej wypadają. Czupryna wyraźnie się przerzedza.

Stres lub choroba

Przyczyną nadmiernego wypadania włosów może być silny stres, depresja, operacja, przebyta choroba zakaźna (choćby grypa), przyjmowane leki (np. niektóre antybiotyki, na nadciśnienie, obniżające krzepliwość krwi). Powodem łysienia bywa też radykalne odchudzanie się, zwłaszcza  stosowanie drastycznych diet ubogich w żelazo i witaminy z grupy B. Ich niedobór powoduje bowiem niedożywienie mieszków włosowych. Na szczęście przerzedzenie się włosów z powodu np. stresu czy choroby ma charakter przejściowy. Gdy pokonasz chorobę lub stres, zrezygnujesz z wyniszczającej diety czy też poprosisz lekarza o zmianę leku na obojętny dla włosów, czupryna znów się zagęści. Może w tym pomóc zażywanie odżywczych preparatów, np. Vitapilu, H-Pantotenu, Merz Specialu, Revalidu, skrzypu z witaminami lub witaminy H.

0 komentarze:

Prześlij komentarz